Quo Vadis, eliminační voltametrie?
Publikace je věnovaná panu prof. RNDr. Jiřímu Barkovi, CSc. k jeho životnímu jubileu
DOI:
https://doi.org/10.54779/chl20240520Klíčová slova:
eliminační voltametrie s lineární polarizací (EVLS), difuzní, kapacitní a kinetická složka proudu, eliminační funkce, adsorpční EVLS pík-protipík, aplikace EVLS, paradigmata EVLSAbstrakt
The article presents an open personal approach to the future of elimination voltammetry with linear scan (EVLS) in the context of the expected development and research of new materials and new technologies. With this development, the application capability of EVLS will be expanded, the basis of which is a mathematical apparatus that allows some current components to be eliminated from the overall voltammetric record, while others to be preserved. Although EVLS played a provisional and unquestionable role in electroanalytical applications, where it helped to obtain lower limits of detection (LOD) values of various organic and inorganic substances and to reveal electrode processes hidden in voltammetric signals, its further development indicates promising use in other research areas as well. The aim of the communication is a more precise but also more general definition of the elimination method, its specific paradigms, prospects and goals for the future.
Článek představuje otevřený osobní přístup k budoucnosti eliminační voltametrie s lineárním skenem (EVLS) v kontextu očekávaného vývoje a výzkumu nových materiálů a nových technologií. Společně s tímto vývojem se bude rozšiřovat aplikační schopnost EVLS, jejíž podstatou je matematický aparát umožňující z celkového voltametrického záznamu některé proudové složky eliminovat a jiné zachovávat. I když prozatímní a nezpochybnitelnou úlohu EVLS hrála v elektroanalytických aplikacích, kde pomáhala k zisku nižších hodnot limitů detekce (LOD) nejrůznějších organických a anorganických substancí a k odhalení elektrodových procesů skrytých ve voltametrických signálech, další její rozvoj naznačuje slibné využití i v jiných výzkumných oblastech. Cílem sdělení je obecnější, ale i flexibilnější definice eliminační metody, její specifická paradigmata, její výhledy a cíle do budoucnosti.